تبلیغات
خدمات کامپیوتر و سخت افزار بزرگراه صفر و یک - رَم چیست؟
ما چیزی برای گفتن نداریم. تخصص، جدیت و صداقتمان را امتحان کنید، بعد اعتماد کنید.

رَم چیست؟

چهارشنبه 18 بهمن 1391 06:17 ب.ظ

نویسنده : صابر تصادقی رستمی

حافظه دسترسی تصادفی یا رَم از تعدادی خانه یا سلول تشکیل شده است و هر خانه، قابلیت نگهداری یک داده را دارد و با آدرسی منحصر به فرد مشخص می‌شود. آدرس اولین خانه حافظه، صفر است و آدرس هر خانه، یک واحد از خانه قبلی اش بیشتر است، هر آدرس حافظه، قابلیت نگهداری یک یا چند بایت را دارا است.

حافظه با قابلیت دسترسی تصادفی (در اصطلاح به ان رم می‌گویند) یک نوع محل ذخیره اطلاعات در کامپیوتر می‌باشد از اطلاعات در هر زمانی بدون در نظر گرفتن موقعیت فیزیکی اطلاعات وترتیب انها وجود دارد امروزه شامل مدارهای مجتمعی می‌باشد که امکان ذخیره سازی اطلاعات را به صورت تصادفی به ما می‌دهد واژه تصادفی به این معنیست که امکان دسترسی به هر مقدار اطلاعات در هر زمانی بدون در نظر گرفتن موقعیت فیزیکی اطلاعات وترتیب انها وجود دارد داده‌های موجود در RAM قابل پاک شدن و جایگزینی با داده‌های دیگر هستند و هر نوع وقفه‌ای در جریان برق رایانه، موجب از بین رفتن داده‌های موجود در RAM می‌شود. استفاده از این نوع حافظه‌ها، برای نگهداری موقت اطلاعات تا زمان پردازش یا انتقال نتایج به بیرون از رایانه و یا ذخیره در حافظه‌های جانبی است.

 از آنجا که داده‌ها می‌توانند در هر قسمت از حافظه RAM ذخیره شده و از آن قسمت بازیابی شوند و چون سرعت انجام این کار به محل داده‌ها بستگی ندارد به این نوع حافظه ها، حافظه با دسترسی تصادفی می‌گویند.

 داده‌های مورد نیاز پردازنده ابتدا وارد RAM شده و بعد پردازش می‌شوند.

 به RAM، حافظه خواندنی/ نوشتنی (RWM) هم می‌گویند.

 از نظر تکنولوژی ساخت، دو نوع RAM وجود دارد :

 1.RAM پویا (DRAM)

 2.RAM ایستا (SRAM)

 

DRAM نسبت به SRAM دارای سرعت دسترسی پایین‌تر و هزینه ساخت کمتر است و در این نوع حافظه اطلاعات باید به طور مرتب تجدید شوند وگرنه از بین خواهند رفت (البته این کار به صورت خودکار توسط رایانه صورت می‌گیرد). تمام حافظه‌های RAM موجود در رایانه از نوع DRAM هستند. از SRAM در ساخت حافظه‌های پنهان استفاده می‌شود.

 تمام اطلاعات، برای پردازش ابتدا وارد این قطعه می‌شوند زیرا سرعت دسترسی به اطلاعات در این قطعه توسط CPU، بسیار سریع‌تر انجام می‌گیرد.

 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: چهارشنبه 18 بهمن 1391 06:27 ب.ظ