تبلیغات
خدمات کامپیوتر و سخت افزار بزرگراه صفر و یک - مادر برد چیست؟
ما چیزی برای گفتن نداریم. تخصص، جدیت و صداقتمان را امتحان کنید، بعد اعتماد کنید.

مادر برد چیست؟

سه شنبه 17 بهمن 1391 09:28 ب.ظ

نویسنده : صابر تصادقی رستمی

بُردِ مادر یا مادر بورد یا برد اصلی (Main board or Motherboard)‏ تخته مداری الکتریکی است که بخش‌های گوناگون رایانه مانند واحد پردازنده مرکزی، حافظه دسترسی اتفاقی(RAM) و... بر روی آن سوار می‌شوند و بلاک‌های بسیار کاربردی و مهم دیجیتالی نظیر بایوس (BIOS) در آن قرار گرفته‌اند. در کامپیوترهای اپل آن را برد منطقی می‌نامند.

مادربرد اصلی‌ترین بخش یک رایانه به شمار می‌رود و کار آن کنترل کردن پردازشگر مرکزی و ارتباط دادن آن با قسمت‌های دیگر است. خود پردازشگر با هیج کدام از ابزار آلات بیرونی ارتباط مستقیم ندارد و همان طور که از نامش پیداست تنها یک پردازنده‌است. ارتباط پردازشگر با ابزار خارجی (به جز در موارد معدود) توسط BIOS (بایوس) انجام می‌گیرد و در حقیقت بین پردازشگر و ورودی/خروجی‌ها همواره یک مدار واسط وجود دارد.

اجزا ساختار ظاهری مادربورد شامل مجموعه‌ای از قطعات الکترونیکی مانند خازن، ترانزیستور، مقاومت، دیود، آی‌سی و ورودی‌هایی است که روی یک برد الکترونیکی بزرگ چند لایه از جنس سیلیسیم و درصد کمی از چوب قرار می‌گیرند. روی صفحه مادربورد چندین خط به رنگ‌های متفاوت دیده می‌شود که همه قطعات را به هم متصل می‌سازد و به آنها اصطلاحاً باس می‌گویند.

برای کل کامپیوتر، مادربورد، زیربنای اطلاعات و قدرت است. شکل و اندازه مادر بورد در طرحهای ان‌ال‌ایکس و آ تی‌ایکس می‌باشد که دومی بیشتر رایج‌تر است. یکی از تراشه‌های مادربورد، سوپر آی/اُ است که دیسک‌های کمکی، صفحه کلید، ماوس و قسمت‌های سریال و چاپگر را کنترل می‌کند. به تراشه سوپر آی/اُ بعلاوه ی دو تراشه ی دیگر به نام‌های پل شمالی و پل جنوبی، چیپ ست مادربرد گویند که مبنای بسیار خوبی جهت مقایسه مادربردها می‌باشد. از چیپ ستهای معروف به کار رفته در مادربردهای امروزی می‌توان اینتل (Intel)، اِی‌ام‌دی AMD))، ویا (VIA) و... را نام برد.

روی مادر برد، یک باتری به نام باتری بایوس (Bios Battery) وجود دارد.وظیفه این باتری تغذیه مادر برد برای نگهداری و محاسبه زمان و تاریخ سیستم، در مدتی که سیستم خاموش است می باشد. در مادربرد حافظه‌ای محدود و فقط خواندنی به نام سی موس(CMOS)وجود دارد که اطلاعات فنی اجزای سخت افزاری و الکترونیکی کامپیوتر را در خود نگه می‌دارد. در هنگام بوت شدن سیستم، این حافظه اطلاعات حیاتی و تکنیکی لازم را درباره کامپیوتر به سیستم می‌دهد تا تمامی اجزای سخت افزاری به درستی شناخته و هماهنگ شوند.

 

سازندگان اصلی مادربورد:

آسوس (ASUS)

گیگابایت تکنولوژی (Gigabyte)

ام‌اس‌آی(MSI)

ای‌سی‌اس (سیستم‌های رایانه‌ای اِیلیت‌گروپ) (ECS)

اینتل (Intel)

اِی‌اِس‌راک (ASRock)

فاکس‌کان (Foxconn)

زوتاک (Zotac)

ای‌وی‌جی‌اِی (eVGA)

بایو استار (BioStar)

دی‌اف‌آی (DFI)

جت‌وی (JETWAY)

سوپرمایکرو (Supermicro)

ایسر (Acer)

ایکس‌اف‌ایکس (XFX)

ابیت (Abit)

سویو (SOYO)

اپاکس (Epox)

آلباترون (ALBATRON)

سولتک (Soltek)

چِین‌تک (Chainteck)

ای‌اوپن (AOpen)

 

نمونه ای از یک مادربرد ساخت شرکت ASUS به همراه راهنمای اتصالات و وظایف قطعات
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: چهارشنبه 18 بهمن 1391 06:03 ب.ظ